KARDiVAR

První záznamy o využívání metody „pulsové diagnostiky“ nacházíme již ve staré Číně. Touto metodou dokáže čínský doktor po sledování pulzu (půl hodiny až hodinu) vyhodnotit stav vnitřních orgánů. Tato metoda byla inspirací k vývoji přístroje Kardivar, který byl vyvinut pro účely kosmické medicíny, kdy bylo důležité z minima informací zjistit maximum důležitých informací o stavu organismu a jeho schopnosti snášet, vypořádat se a tedy adaptovat se na zátěž.

Měřením tímto přístrojem lze zjistit zátěž organismu a funkce vegetativního nervového systému pro zajištění tzv. homeostázy, to je udržení vnitřního prostředí organismu v normálních hodnotách a tzv. homeodynamiky, to je schopnost reakce a adaptace na zátěž jakéhokoli původu. Adaptační schopnosti jsou základní podmínkou života a přežití, a proto schopnost adaptace organismu je důležitou základní podmínkou života a zdraví.

Pozornost je věnována možnostem ovlivnění efektivity autonomního nervového systému, obnovení jeho (částečně nebo úplně) snížených nebo zcela ztracených regulačních schopností a jeho výkonnosti. To může významně zlepšit zdravotní stav při různých chronických nemocech, jako jsou onemocnění kardiovaskulární, diabetu II.typu, degenerativních procesů kloubů a páteře, Parkinsonovy a Alzheimrovy choroby, šedého zákalu, glaukomu apod. - tedy nemoci spojené s procesy stárnutí nebo na procesy stárnutí navazující.

Zařízení neumožňuje přesnou diagnostiku onemocnění, ale může definovat vlivy autonomního nervového systému na jednotlivé orgánové soustavy. Může být účelně využíváno pro kontrolu účinnosti léčby pacienta při různých diagnózách. Z naměřených hodnot lze učinit určité závěry, ke kterým by bylo zapotřebí mnoho laboratorních, či jiných měření a testů. Toto zařízení umožňuje během 5-minutového záznamu měření variability srdečního rytmu stanovit celkový zdravotní stav, stresovou zátěž, stav důležitých systémů, jako je srdečně cévní, hormonální, imunitní systém , regenerace, adaptace a celková energie organismu. Důležitou se jeví možnost tzv. prenosologické diagnostiky, to jsou stavy a rizika organismu ještě předtím, než se plně projeví příznaky onemocnění.

Kardivar tedy poskytuje nezbytné základní informace pro objektivní zhodnocení stavu autonomních systémů a vědecky zdůvodněné hodnocení získaných výsledků. Tyto informace jsou prezentovány z pozice teorie adaptace a učení o zdraví.

Na výsledky získané analýzy lze také nahlížet z jiných pozic, například ve smyslu obecného klinického přístupu k hodnocení vegetativní rovnováhy a role sympatické a parasympatické složky autonomního nervového systému v patogenezi a v klinických příznacích různých onemocnění.

Měření pomocí přístroje Kardivar je v závěru vždy doplněno souborem pokynů a cílených doporučení měřenému člověku tak, aby u něj mohlo dojít ke zlepšení systémů řízení fyziologických funkcí organizmu a tím ke zlepšení celkového zdravotního stavu.

Zájemci o měření se mohou přihlásit vždy na telefonním čísle Mgr. Pauly Koubové. Termín měření lze sjednat na den uvedený v kalendáři akcí nebo také zcela individuálně.

 KARDiVAR - letáček